Aktuality

V České republice oficiálně vznikla národní studentská unie: Česká studentská unie

7.10.2014 Česká studentská unie (ČeSU), po dobu pěti let největší studentská síť v České republice, oznamuje k výročí svého neformálního založení transformaci na právnickou osobu.

Již nyní je raritou: je první a jedinou studenty řízenou odborovou organizací v České republice s jasným cílem – hájit zájmy studentů.

V zahraničí již fungují několik let, v některých zemích i desítky let. V České republice na vysokých školách zatím chyběla. Tedy jen formálně. Již 5 let se aktivní studenti na vysokých školách schází na konferencích největší neformální studentské sítě s názvem Česká studentská unie. Ta se letos v létě transformovala z této neformální sítě do formální organizace – jediné studenty řízené odborové organizace v ČR.

Už jako neformální síť jsme měli své zástupce u kulatých stolů při projednávání vysokoškolských zákonů. Bohužel u kulatých stolů šlo málo o kvalitu školství, ale o to více o zájmy různých skupin,“ říká k založení České studentské unie její předseda Jan Dvořák, student vysoké školy v Mladé Boleslavi.

Zároveň jsme nechtěli být jedním z desítek tisíc spolků, chtěli jsme připomínkovat návrhy školské reformy,“ dodává Dvořák, který letos již potřetí zvítězil v akademickém mistrovství ČR v hodu kladivem.

ČeSU má tyto cíle pro období 2014 – 2018 a již o nich aktivně hovoří s rektory a zástupci vysokých škol:

• hájit zájmy studentů vysokých škol při projednávání podmínek studia na školách
• napomáhat zvyšování kvality školství v České republice
• podporovat odbornou praxi studentů při studiu
• zlepšovat jazykové znalosti studentů vysokých škol
• podporovat vědu a výzkum na školách a pracovníky, kteří se této činnosti věnují
• zlepšovat společenské vnímání školského prostředí ve společnosti

O České studentské unii (ČeSU)
Česká studentská unie (ČeSU) je organizací, která hájí zájmy studentů vysokých škol, členů České studentské unie.
Členy ČeSU se mohou stát studenti různých vysokých škol, od ekonomických a technických po lékařské, právní, zemědělské a další.